logo

Wio Terminal z czym się to je?

Wio Terminal to jeden z produktów firmy Seeed Studio. To małe urządzenie jest wyposażone w 32-bitowy mikrokontroler ATSAMD51P19 z rdzeniem ARM Cortex-M4F o taktowaniu bazowym 120MHz (overclock do 200MHz), 192KB RAM, 512KB pamięci na program, oraz 4MB zewnętrznej pamięci flash, co czyni go znacznie wydajniejszym od większości płytek Arduino. Posiada układ Realtek RTL8720DN który umożliwia komunikację poprzez sieć Wi-Fi w dwóch zakresach częstotliwości 2,4GHz lub 5GHz, oraz Bluetooth LE 5.0. Terminal został wyposażony w wyświetlacz LCD 2,4" o rozdzielczości 320x240px, gniazdo na kartę MicroSD, mikrofon, buzzer, czujnik IMU (LIS3DHTR), czujnik natężenia światła oraz diodę IR (940nm).

wio terminal

Oprócz wcześniej wspomnianego wyświetlacza na przodzie urządzenia znajdziemy mały 5-cio kierunkowy przełącznik, na górze znajdują się 3 przyciski. Wszystko to możemy dowolnie wykorzystać.

wio terminal sprzęt

Na tyle urządzenia znajdziemy między innymi 40-sto pinowe złącze GPIO kompatybilne z Raspberry Pi, dzięki temu możemy za pomocą adaptera używać nakładek od popularnej maliny, więc jest w czym wybierać. :) Wio terminal ma logikę 3,3V. Podanie napięcia 5V na nieodpowiedni pin może doprowadzić do trwałego uszkodzenia urządzenia!

pinout 40-pin

Dodatkowo na spodzie oprócz złącza USB typu C znajdziemy dwa złącza grove, za pomocą których możemy podłączyć dedykowane moduły z serii grove lub własne używając kabla z wtykiem grove.

złącza grove

Podpinając układ do komputera za pomocą złącza USB typu C możemy programować naszą płytkę, ale na tym możliwości tego złącza się nie kończą. Terminal może emulować myszkę, klawiaturę, urządzenia MIDI oraz wiele innych. Dzięki temu że to złącze wspiera standard USB OTG do terminala możemy podpiąć klawiaturę, myszkę, gamepada lub inne urządzenia USB.

Jak zaprogramować wio terminal?

Wio terminal możemy programować w Arduino IDE. Aby to móc zrobić należy doinstalować odpowiednie pakiety do naszego środowiska. W tym celu klikamy zakładkę Plik>Preferencje.

plik preferencje

Powinno nam się pokazać takie okno. W polu zaznaczonym na czerwono wklejamy ten adres url:

https://files.seeedstudio.com/arduino/package_seeeduino_boards_index.json

Następnie klikamy Ok.

preferencje

Teraz musimy doinstalować pakiet umożliwiający programowanie naszego wio terminala. W tym celu przechodzimy do Narzędzia>Płytka>Menedżer płytek. Odszukujemy pakiet Seeed SAMD Boards i instalujemy go.

menadżer płytek

Po zainstalowaniu pakietu możemy teraz wybrać w płytkach płytkę Seeeduino Wio Terminal. IDE jest gotowe do pracy z płytką Wio Terminal.

wybór płytki

Co jeżeli Wio Terminal zawiesi się?

Może dojść do takiej sytuacji że np podczas wgrywania programu przypadkiem odłączymy naszą płytkę lub w programie będziemy używać portu USB jako host. Po ponownym podłączeniu do komputera prawdopodobnie (a raczej na pewno) terminal nie będzie dostępny pod portem szeregowym. Musimy tedy wymusić wejście do bootloadera, robi się bo w bardzo prosty sposób. Przełącznik z lewej który służy do włączania i resetowania terminala ma też funkcję wymuszenia wejścia do bootloadera. Wystarczy tylko na włączonym urządzeniu szybko dwukrotnie zresetować płytkę (przeciągnąć wyłącznik dwukrotnie w dół). Terminal wejdzie wtedy do programu bootloadera i będzie możliwe jego ponowne zaprogramowanie.

Specyfikacja

Main ChipOznaczenie producentaATSAMD51P19
RdzeńARM® Cortex®-M4F
Taktowanie CPU120MHz(OC do 200MHz)
Ilość pamięci na program512KB
External Flash4MB
Ilość RAM192KB
Temperatura pracy-40°C ~ 85°C
Ekran LCDRozdzielczość320x240px
Przekątna2.4cala
SterownikILI9341
Połączenia bezprzewodoweOznaczenie producentaRTL8720DN
KM4 CPUARM® Cortex®-M4F
KM0 CPUARM® Cortex®-M0
Wi-Fi802.11 a/b/g/n 1x1, 2.4GHz & 5GHz
BluetoothWsparcie BLE5.0
Hardware EngineAES/DES/SHA
Wbudowane modułyAkcelerometrLIS3DHTR
Mikrofon1.0V-10V -42dB
Speaker/Buzzer≥78dB @10cm 4000Hz
Czujnik światła400-1050nm
Dioda IR940nm
InterfejsyGniazdo kart microSDMax 16GB*
GPIO40-PIN (Kompatybilne z Raspberry Pi)
Grove2 (multifunkcyjne)
FPC20-PIN
USB Type-CZasilanie i USB-OTG
Interfejsy użytkownika5-Way Switch1
Power/Reset Switch1
Buttons3
ObudowaWymiary72mm*57mm*12mm
MateriałABS+PC

* Używałem karty pamięci GoodRam o pojemności 32GB, działa bez problemu.


Dziękuję za przeczytanie artykułu. :)